Open/Close Menu VetAxis Veteriner Kliniği, Web Sayfamıza Hoş Geldiniz.
Kedilerde İdrar Yolu Tıkanıklığı (Flutd)

Kedilerde sık görülen sorunlardan birisi de idrar yolu tıkanıklığıdır. Peki bu sorunu nasıl anlayacağız?

Kediniz;

  1. Tuvalet kabında çok zaman harcamaya başladıysa ve az idrar yapıyorsa; veya idrarını yapamıyorsa; (Genelde kedi sahipleri bunu konstipasyonla (kabızlık) karıştırırlar).
  2. Sık sık tuvalet kabına gidiyorsa;
  3. İdrar yaparken ağrı hissediyorsa; (bunu kedinizin yüz ifadesinden ve çömelme pozisyonundan anlayabilirsiniz)
  4. Tuvalet kabının yanına yada başka bir yere idrarını yaptıysa;
  5. İdrarda kan görüyorsanız;
  6. Genital bölgesini (cinsel organını) sıklıkla yalıyorsa;

İdrar kesesinde ürolit (kristal-idrar taşı) varlığı ve buna bağlı üretral obstruksiyon (idrar yollarında tıkanma) düşünülebilir. (Bunun nedeni idrar kesesinin kanseri,travmaları ya da böbrekle ilgili problemler de olabilir. Bununla ilgili veteriner hekiminize danışmanız daha faydalı olacaktır,bu makalede sadece idrar kesesinin ürolitlere bağlı obstruksiyonlarına (FLUTD)değinilecektir.)

Peki bunun sebebi nedir?

Öncelikle idrar kesesinde alkali idrarda struvit ürolitleri,asidik idrarda okzalat ürolitleri olduğunu belirtmekte fayda var. Vakaların büyük bir çoğunluğunda struvit üroliti gözlemlenir. Struvit ürolitlerinin bileşimi;magnezyum,amonyum ve fosfattan oluşur.

  1. Beslenme hataları; magnezyumdan zengin beslenme ürolit bileşimine katıldığı için zararlıdır. Ayrıca yüksek lif oranına sahip mamalar ve sindirilme oranı az olan kötü içerikli mamalar fazla dışkılamaya ve dolayısıyla fazla miktarda dışkıyla su kaybına neden olmaktadır.
  2. Su alımının az olması; İdrardaki mineral konstrasyonunun fazla olmasına neden olur.
  3. Su kaybının fazla olması; ateş, diyare ve kusma gibi nedenlerle su kaybı yine mineral konsantrasyonun artmasına neden olacaktır.
  4. Stres; Ev değişikleri, evin içindeki değişiklikler, eve yeni bir hayvan katılımı, evin bireylerindeki değişiklikler, kedinize ayırdığınız zaman, tuvalet kabının yerinin değişmesi, kumunun cinsinin ya da markasının değişmesi, mama değişimi vs. hepsi kediler için ciddi bir stres kaynağıdır. Böyle durumlarda beslenme, su alımı ve idrar yapma alışkanlıkları değişir.
  5. Obezite
  6. Genetik yatkınlık

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı oluşan ürolitler idrarla atılırken özellikle erkek kedilerin anatomik yapısından dolayı obstruksiyonlara (tıkanmalara) yol açabilir. Dişi kedilerde de ürolitler oluşur fakat obstruksiyonlar daha az görülür.

Kedinizde yukarıda ki belirtileri görüyorsanız derhal veteriner hekiminizle irtibata geçmenizde fayda olacaktır. Özellikle 24 saat içinde kum kabında idrar görmüyorsanız muhtemelen kedinizin sondalanmaya ihtiyacı var demektir.

Özetle; kedilerde ürolit varlığı tıkanmalara, eğer ihmal edilirse idrar kesesi rupturuna (yırtılması), tıkanmalara bağlı böbrek sorunlarına, sekonder enfeksiyonlara neden olabilir. Beslenmeye, su alımına, stres faktörlerine ve kilo kontrolüne dikkat etmek profilaktik (koruyucu) anlamda faydalı olacak; iyi bir gözlem ve hızlı müdahale sorunların büyümesine engel olacaktır.

KAYNAK:
Kalkstein, TS; Kruger, JM; Osborne, CA. Feline Idiopathic Lower Urinary Tract Disease. Part II. Compendium on Continuing Education. February 1999;21(2):148-154.
Osborne, CA; Lulich, JP; Thumchai, R; Ulrich, LK; Koehler, LA; Bird, KA; Bartges, JW. Feline urolithiasis: Etiology and pathogenesis. Veterinary Clinics of North America March 1996;26(2):2
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Ders Notları

Yazan: Barış Kurt

© 2017 - Tüm Hakları Vet Axis'e Aittir. | Geliştirme: Umay Ajans | Sahrayıcedit: Axis Veteriner Kliniği

Telefon        (0212) 360 22 92